Empatiškas Bendravimas

Paskirtis

Empatiškas Bendravimas (angl. Non-Violent Communication - NVC) yra Maršalo Rozenbergo (Marshall Rosenberg) sukurta metodika, kurios paskirtis padėti užmegzti geresnį ryšį su savimi ir kitais tam, kad būtų lengva suprasti save ir vienas kitą, spręsti konfliktus ir visaip kitaip praturtinti gyvenimą. Trumpumo dėlei kitur svetainėje Empatišką Bendravimą vadinsime tiesiog NVC.

Kaip rašoma NVC centro svetainė:
"NVC paskirtis yra:

  1. kurti žmonių ryšius, kurie įgalina atjaučiantį dalijimąsi ir priėmimą
  2. kurti vyriausybines ir korporatyvines struktūras, kurios palaiko atjaučiantį dalijimąsi ir priėmimą.
NVC apima tiek bendravimo įgūdžius, kurie skatina atjaučiantį bendravimą, tiek ir sąmoningumą apie mūsų gerbuvio tarpusavio priklausomybę bei pajėgumų naudoja kartu su kitais, siekiant atliepti į visus susijusius poreikius."

Šiame video (anglų kalba) išgirsite Rozenbergą pasakojantį apie NVC paskirtį.

Pavadinimai ir pagrindiniai simboliai

Maršalas Rozenbergas savo metodikai suteikė neįprastą vardą "Non-violent Communication" (sutrumpintai NVC), norėdamas susieti su Gandžio taikiu nesmurtiniu judėjimu (Nonviolent Movement) bei terminu "ahimsa" reiškiančiu "nesužeisti". Dėl to neįprastumo dažnai pirmas įspūdis kylantis iš pavadinimo gali sukelti klaidingas asociacijas, ir kaip pvz. lietuvių kalboje, jei verčiant pažodžiui (Nesmurtinis/neprievartinis bendravimas) gali skambėti per daug neįprastai ar net grubiai. Todėl dažnai vietoj to NVC vadinama Empatišku/Atjaučiančiu bendravimu (Empathic/Compassionate Communication). O taip pat dar vadinama Žirafos kalba (Giraffe Language), nes žirafa naudojama kaip NVC simbolis, kadangi ji turi didžiausią širdį iš visų sausumos gyvūnų.

Kitas gyvūnas naudojamas kaip simbolis - šakalas (arba vilkas kai kuriose kitose kalbose) reprezentuoja tokį bendravimą, kuris dažnai atneša nepageidaujamų pasekmių. Apie šiuos du simbolius plačiau šiame trumpame video (angliškai):

Mokymasis

Norintiems mokytis NVC, rekomenduojame pradėti nuo susipažinimo su pagrindinėmis NVC prielaidomis ir intencijomis. O tuomet peržvelgti mokomųjų video sąrašą ir susirasti labiausiai tinkančius. Taip pat čia rasite tokias pagalbines priemones kaip poreikių ir jausmų žodžių sąrašus